
Członkowie Inicjatywy Nox byli pomysłodawcami oraz organizatorami dwóch edycji (2015 oraz 2016) Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Światy wyobrażone a nauki społeczne", zorganizowanej w ramach działań doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Konferencja była impulsem do rekonceptualizacji pojęcia światów wyobrażonych, a także do poszerzenia perspektyw ich badania na gruncie rozległych nauk społecznych. Przesłaniem konferencji była wieloaspektowa refleksja nad obszernymi zjawiskami z pogranicza fikcji i nauk społecznych. Jesteśmy przeświadczeni, że ludzka zdolność do wyobrażania i projektowania, kontrfaktycznych stanów rzeczy oraz konstruowania szeroko pojętych narracji- jest jednym z kluczowych problemów tych dyscyplin.
Sfera wyobrażenia – symboli, znaczeń, opowieści – z wielką intensywnością przenika się ze światem rzeczywistym. Rozwój nowych mediów ułatwia i intensyfikuje te procesy, chociażby przez umożliwienie coraz głębszego zanurzenia się w przestrzeni wirtualnej. Jednocześnie ułatwia dostęp do szerokiego spektrum innych dóbr kultury – literatury, muzyki czy sztuk wizualnych. Nigdy wcześniej w historii ludzkości, tak wiele osób nie dysponowało, tak obszernym dostępem do wytworów kultury symbolicznej.
Uczestnictwo w konferencjach
Poza organizacją obu edycji Konferencji "Światy wyobrażone a nauki społeczne", członkowie Inicjatywy uczestniczyli także w wielu innych konferencjach. Były to między innymi:
- "Innowacja - Integracja - Inspiracja" - 2018 - uczestnictwo w formie słuchacza: Piotr Prósinowski
- "Ikonoteksty: w interakcji słów i obrazów" - 2017 - wystąpienie: Piotr Krzywdziński, Piotr Prósinowski.
- "Picturebook - Democracy - Social Change" (część warsztatowa) - 2016 - wystąpienie: Piotr Prósinowski.
- "Seksualność - męskość - edukacja. Panika Moralna" - 2015 - wystąpienie: Piotr Prósinowski i Joanna Ranachowska.
- "Wyzwania i kierunki nauk społecznych" - 2015 - wystąpienie: Piotr Prósinowski