
Literatura. Obrazy. Komiksy. Gry wideo. Fotografia. Stale obcujemy z formami sztuki, które nie tylko wzbogacają naszą codzienność o różnorakie impresje, ale które także budują kulturę symboliczną. Kulturę, w której przechodzimy socjalizację, w której jesteśmy wychowywani. W której jesteśmy uwrażliwiani. To także wiele procesów związanych ze słowem, grafiką, emocjami… O wszystkich tych rozmawialiśmy podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej IKONOTEKSTY 2019 “Synergia słów i obrazów“, która miała swoje miejsce w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk) 28-29 listopada 2019 roku. Wydarzenie to nie tylko bogate było w unikalne doświadczenia, ale także w dyskusje, które pokazywały jak wiele zostało poczynione na polu studiów nad ikonotekstem, literaturą, grami oraz innymi formami sztuki. Z drugiej strony pokazało jak wiele tematów zostało jeszcze do zbadania i jak potrzebne są tego rodzaju spotkania i szansa na wymianę doświadczeń.
Także i my – Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński – mieliśmy okazję zaprezentować swoje wystąpienie pt. “Na rubieżach odczuwania: o operowaniu pustką i uczuciami z nią związanymi przez wybrane gry wideo“. Opowiadaliśmy między innymi o grach takich jak The Vanishing of Ethan Carter, Draugen, Tension, What Remains of Edith Finch, Firewatch, Everybody’s Gone to the Rapture… Opowiadaliśmy o tym jak gry operują pustką na w obrębie różnych elementów rozgrywki oraz w jakich pozycjach względem niej stawiani są gracze. Czy doznania, które oferuje tenże motyw wykorzystany jest w celu sportretowania smutku, melancholii, wyobcowania… czy może jeszcze innych doświadczeń? Zastanawialiśmy się także nad tym, czy pustka może portretować inne doświadczenia i doznania. Bo czy nie może oznaczać swoistego spokoju? Czy możemy doświadczyć jej w następstwie pewnego spełnienia?
Pytania i spostrzeżenia związane z występami przenosiły się także na przerwy, co sprawiło, że wydarzenie było jeszcze bogatsze. Plan konferencji uwzględniał także wystąpienia takich postaci kultury i nauki jak:
Renata Malcer-Dymarska, Jerzy Szyłak, Hanna Dymel-Trzebiatowska, Paulina Frankiewicz, Matylda Sęk-Iwanek, Anita Wincencjusz-Patyna, Ewa Gruda, Anna Boguszewska, Krystyna Rybicka, Agnieszka Stróżyk, Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Katarzyna Jarosińska-Buriak, Dorota Sadowska, Tomasz Swoboda, Joanna Dybiec-Gajer, Paweł Łapinński, Helena Garczyńska, Agata Chwirot, Zofia Gralak, Elżbieta Jamróz-Stolarska, Bożena Hojka, Natalia Paprocka, Małgorzata Cackowska, Anna Czernow, Barbara Kuczmarska-Urbaniak, Anna Klimont. (pełen plan wydarzenia)
Co więcej, Konferencji towarzyszyły wydarzenia specjalne:
- Wystawa „TRZY POKOLENIA. TRZY SPOJRZENIA. Lilian Brogger, Cato Thau-Jensen, Kamila Slocinska”, organizowana w Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów;
- Wernisaż książek (prezentacja najnowszych monografii i antologii uczestników konferencji poświęconych badaniom ikonotekstu) oraz otwarta dyskusja z udziałem wszystkich prelegentów na temat polskich badań ikonotekstu na mapie badań światowych;
- Prezentacja przekładu Nusse-kudden, przygotowana przez studentów Naukowego Koła Tłumaczy Literatur Skandynawskich działającego przy Instytucie Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Jako przedstawiciele Inicjatywy Nox chcielibyśmy szczerze podziękować organizatorom, Uniwersytetowi Gdańskiemu, Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, wszystkim prelegentom oraz specjalistom zaangażowanym w wydarzenie za niepowtarzalne doświadczenie i ciepłą atmosferę, której nawet zimna aura za oknem nie była w stanie ochłodzić!
Do zobaczenia!
Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński
Piotr Prósinowski
Latest posts by Piotr Prósinowski (see all)
- Spotkanie w Stacji Orunia - 9 listopada, 2021
- Jak mądrze korzystać z gier komputerowych? [Podcast z Piotrem Krzywdzińskim i Beatą Szadziul] - 11 czerwca, 2021
- Tekst naszego zespołu w nowym numerze “Dzieciństwo. Literatura i Kultura” - 3 sierpnia, 2020