Menu

Konferencja “Światy wyobrażone a nauki społeczne 2016”

5 sierpnia, 2016 - informacje bieżące
Konferencja “Światy wyobrażone a nauki społeczne 2016”

Zapraszamy na II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową “Światy wyobrażone a nauki społeczne”. Wszystkich zainteresowanych kulturą, edukacją, mediami (w tym literaturą i grami wideo) zachęcamy do wysyłania zgłoszeń. Może to być okazja do zaprezentowania siebie, swoich badań, zainteresowań oraz spostrzeżeń.

Konferencja ma być impulsem do rekonceptualizacji pojęcia światów wyobrażonych, a także do poszerzenia perspektyw ich badania na gruncie rozległych nauk społecznych. Przesłaniem konferencji jest wieloaspektowa refleksja nad obszernymi zjawiskami z pogranicza fikcji i nauk społecznych. Jesteśmy przeświadczeni, że ludzka zdolność do wyobrażania i projektowania, kontrfaktycznych stanów rzeczy oraz konstruowania szeroko pojętych narracji- jest jednym z kluczowych problemów tych dyscyplin.

Sfera wyobrażenia – symboli, znaczeń, opowieści – z wielką intensywnością przenika się ze światem rzeczywistym. Rozwój nowych mediów ułatwia i intensyfikuje te procesy, chociażby przez umożliwienie coraz głębszego zanurzenia się w przestrzeni wirtualnej. Jednocześnie ułatwia dostęp do szerokiego spektrum innych dóbr kultury – literatury, muzyki czy sztuk wizualnych. Nigdy wcześniej w historii ludzkości, tak wiele osób nie dysponowało, tak obszernym dostępem do wytworów kultury symbolicznej.

Konferencja stanowi okazję do spotkania się teoretyków i praktyków, badaczy, a także przedstawicieli świata kultury i sztuki – połączonych gruntem wspólnej przestrzeni. Może sprzyjać refleksjom nad rolą wyobrażenia i fikcji we współczesnym świecie. Zapraszamy pracowników naukowo-dydaktycznych zainteresowanych zakresem problemowym konferencji oraz praktyków -pracowników instytucji edukacyjnych, wychowawczych, artystycznych i organizacji pozarządowych. Przewidywany koszt jednego uczestnika: 100 złotych. W ramach opłaty konferencyjnej organizatorzy zapewniają poczęstunek i gorące napoje w przerwach w obradach, jeden ciepły posiłek.

Piotr Prósinowski

Pedagog, doktorant w Zakładzie Teorii Wychowania Instytutu Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Założyciel i administrator Inicjatywy Nox, twórca strony internetowej.
Piotr Prósinowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

English